O knihovně

Žákovská knihovna, která byla od založení místní školy v roce 1899 vedená panem učitelem Vrbenským, později řídícím učitelem panem Kálalem.

Další zmínka o obecní knihovně v pamětní knize pochází z roku 1924. Lidé tehdy rádi četli za delších zimních večerů. Vypůjčovali si různé kalendáře, ale i romány s vesnickou tematikou.

Dne 31. května 1930 byly složeny účty ze slavnosti máje a věnovalo se 50 korun na obecní knihovnu, kterou vedl ve svém rodiném domku pan Tajovský.

V té době byla osodní knihovna i ve Zbožici. Knihovníkem je pan František Blažek, počet svazků ke konci roku 1931 byl 215 výtisků. Později se knihovna stěhuje k Dundáčkům a poté k Blažejům.

V 70 letech 20 století byla tato knihovna převedena do nově otevřeného kulturního domu v Knyku. Knihovnicí v nové knihovně je slečna Gryčová, dále slečna Šemíková, pan Šemík, slečna Jáchymová, Černá a nyní je knihovníkem pan Černý.

Knihovna prošla mnoha změnami, od malé nevyhovující místnosti, přes další v kulturním domě. V současné době je knihovna umístěna v suterénu kulturního domu, v bývalé prodejně smíšeného zboží. V roce 2016 prošla knihovna rozsáhlou stavební rekonstrukcí. Byly naistalovány nové regály. Na výslednou podobu se můžete podívat ve fotogalerii.